تبلیغات
به پایگاه خبری بخش آبپخش خوش آمدید - گفتگو باحامیان عفاف وحجاب در شیراز؛ ما نمی‌خواهیم همه چادری باشند، می‌خواهیم زنان در خیابان دلبری نکنند
جدیدترین خبرها در آبپخش خبر

گفتگو باحامیان عفاف وحجاب در شیراز؛ ما نمی‌خواهیم همه چادری باشند، می‌خواهیم زنان در خیابان دلبری نکنند

سه شنبه 24 تیر 1393 06:04 ب.ظ

نویسنده : مدیریت آبپخش خبر

به مناسبت روزملی عفاف و حجاب تجمعی توسط ناحیه مقاومت بسیج سپاه بقیه الله (عج) شیراز با حضوربیش از دو هزار نفر از بانوان متدین و محجبه برگزارشد.

به گزارش جنوب نیوز، در این تجمع رقیه جوکار از حجاب باعنوان ارزنده ترین نمودهای فرهنگی٬ اجتماعی در تمدن ایرانی اسلامی یاد کرد وافزود : حجاب در فرهنگ اسلامی به اوج تعالی و انتهای ارزش و اعتبار خود می رسد بهطوری که در قرآن آیه 31 سوره نور خداوند متعال اشاره کرده واجب است که رعایت شود.

تعلل در اجرای مصوبه ای با 300بند و 26 دستگاه متولی اجرا

وی حجاب و عفاف را پدیده مذهبیو ارزشی مهمی در تعالیم اسلامی دانست که شایسته و لازم است به زمینه های فرهنگی واجتماعی آن توجه شود چرا که اشاعه و تعمق آن نیازمند آموزشهای بنیادین و مداوم درخانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع بوده و بدون شک رسیدن به این هدف نیازمندمشارکت و توجه جدی همه نهادها و دستگاه ها به صورت مستمر و هدفمند است.

جوکار به نمایندگی از بانوانمومن و متدین مطالباتی به شرح زیر ایرادکرد:

1.مصوبه 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی یا همانقانون توسعه حجاب و عفاف در سال 84 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید ،مصوبه ای که طی این سالها انتقادهای زیادی به اجرا نشدن آن و تعلل 26 دستگاه متولیدر این زمینه را به دنبال داشت لذا سوال اینجاست که چرا با گذشت 9 سال از تصویباین قانون تنها دستگاهی که نسبت به اجرای آن تاحدی اقدام کرده نیروی انتظامی بودهآنهم در بخش سلبی و دیگر متولیان در حوزه فرهنگ سازی اقدامی در خور توجه نداشتهاند

2.قانون حجاب و عفاف که مصوب شورای عالیانقلاب فرهنگی است با توجه به جامعیتی که دارد و بیش از 300 بند و 26 دستگاهی ووزارتخانه به عنوان متولی آن معرفی شده اند ونیز رئیس این شوری رئیس جمهور است اینارگانها و سازمانها نسبت به اجرای آن اهتمام نداشته اند.

3.ما معتقدیم اگر سازمانها و وزارتخانهها قانون حجاب و عفاف رادر مجموعه خود رعایت کنند وضعیت حجاب و عفاف تاحد زیادیاصلاح می شود لذا مسئولین محترم استان فارس باید برای اصلاح مسئله حجاب و عفاف کارفرهنگی و زیر بنایی جدی را در پیش گیرند.

4.ما خواستار کار به هم پیوسته و برنامهریزی شده هستیم نه عملکرد های جزیره ای و بدون بازده .

5.دستگاه های اجرایی استان موضوع عفاف وحجاب را در دستور کار خود قرار دهند آن هم در اولویت

6.ابلاغ روشهای اجرایی و تعیین ضوابط وهنجارهای روشن در مورد نوع لباس و پوشش افراد در بخشهای رسمی و اداری استان

7.توجه جدی وزارت امور اقتصاد و داراییدر جهت ممانعت از ورود غیر قانونی پوشاک و محصولات – عروسکها و ... مغایر با عفتعمومی و شئون اسلامی

8.شورای شهر شیراز موظف باشد که طبقبیانات مقام معظم رهبری مبنی بر سبک زندگی اسلامی هر طرحی که مجوز ساخت آن صادر میشود همراه با پیوست فرهنگی باشد، آیا به هنگام صدور مجوز مجتمع های تجاری درشیراز به پیوست فرهنگی توجه شده به خطرات اجتماعی آن توجه شده و آیا این مجتمع هامبلغ کالاهای غربی نیست؟

9.توقع می رود که معاون فرهنگی شهرداری وسازمانهای مربوطه در این زمینه حرکت و برنامه ای جهت تعمیق بخشیدن به فرهنگ عفاف وحجاب ارائه دهند.

وی در پایان خطاب به مسئولینکشور بیان داشت : ما این انقلاب را آسان بدست نیاوردیم ، وجب به وجب خون شهید استشهر شیراز و استان فارس با اهداء 14600 شهید و سومین حرم اهل بیت (ع) نباید وضعیتحجاب نامساعدی داشته باشد ، شهید رستمی بیان می دارد که به پهلوی شکسته ی فاطمهزهرا(س) قسمتان می دهم که حجاب را حجاب را رعایت کنید.

درحاشیه تجمع بانوان محجبه شیرازی شیرازه با تعدادی از آن‌ها گفتگو کرده که در ادامه می‌آید.

ما نمی‌خواهیم همه چادری باشند، می‌خواهیم زنان جامعه در خیابان دلبری نکنند

مائده انجوی‌امیری یکی از تجمع‌کنندگان معترض به وضعیتکنونی عفاف و حجاب در جامعه، علت بدحجابی را کم شدن امر به معروف و نهی از منکر عنوانو اظهار کرد: از یک طرف بی‌توجهی به فرضیه نهی از منکر و از طرف دیگر تبلیغات وتلاش وسیع شبکه‌های ماهواره‌ای باعث ایجاد ناهنجاری و عفت‌زدایی در جامعه شده است.

وی که از بچگی چادریبوده است با بیان اینکه هرگز چادرم را کنار نمی‌گذارم، گفت: گرچه چار حجاب برتر است اما ما نمی‌خواهیمکه همه چادری باشند بلکه می‌خواهیم زنان جامعه عفاف وحجاب داشته و جذابیت و دلبری نداشتهباشند وگرنه حتی با چادر هم می‌توان به‌گونه‌ای با ناز و ادا رفتار یا صحبت کرد کهمصداق بی‌عفتی باشد.

انجوی‌امیری حجاب را بیرونیو عفت را درونی توصیف و در پاسخ به این سوال که آیا حجاب محدودیت است، تصریح کرد:ممکن است حجاب محدودیت به همراه داشته باشد اما در همه جوامع محدودیت‌هایی وجوددارد که آن‌ها را به خاطر امنیت و آرامش اعضای جامعه پذیرفته‌ایم. به عنوان مثالچراغ راهنمایی ایجاد محدودیت می‌کند اما اگر چراغ قرمز نباشد در شهر هرج و مرجایجاد می‌شود و یا همه ما مجبوریم سر ساعت مشخص سر کار برویم و حتی چهاردیواریخانه ما هم به نوعی ایجاد محدودیت است. دانش‌آموزانی که برای کنکور درس می‌خوانندبسیاری از محدودیت‌ها را برای رسیدن به پیشرفت و موفقیت می‌پذیرند بنابراین حجابهم قانونی است که برای امنیت، آرامش و پیشرفت جامعه اجرا شود.

وی با بیان اینکهحجاب قبل از اینکه دینی باشد یک امر انسانی است، گفت: خانم‌های بدحجاب با حضور درجامعه، سایر بانوان را در یک رقابت ناعادلانه وارد می‌کنند چراکه در خیابان‌ها ازکسی دلبری می‌کنند که دلش متعلق به او نیست و ممکن است این اقدام باعث از همپاشیدگی خانواده‌ها حداقل از لحاظ عاطفی شود که این کار انسانی نیست.

مادران وقت کافی برای تربیت دختران خود اختصاص نمی‌دهند

مریم دستغیب، یکی دیگراز بانوانی که با دختر خردسال اما محجبه خود در تجمع شرکت کرده بود در گفتگو باخبرنگار ما علت رواج بدحجابی در جامعه را اینگونه عنوان کرد که رسانه‌های بیگانه وخارجی خیلی تاثیرگذار بوده است زیرا دانش‌آموزان که قشری تاثیرپذیرند با دیدن اینبرنامه‌ها در دام تبلیغاتی آن‌ها گرفتار می‌‌شوند و از طرفی مادران نیز به دلایلمختلف وقت کافی را به تربیت و گفتگو با دختران خود اختصاص نمی‌دهند و در نتیجهمهدکودک‌ها و رسانه‌ها نقش زیادی در تربیت نوجوانان ایفا می‌کنند.

وی که از 13 سالگیچادر می‌پوشد، دلیل چادری بودنش را به‌خاطر حفظ ارزش‌ها و پایمال نکردن خون شهیدانعنوان و اظهار کرد: به ارزش چادر پی برده‌ام و برایم قداست دارد و هیچگاه آن رازمین نمی‌گذارم.

دستغیب در پاسخ بهسوالی با تاکید بر اینکه چادر هرگز موجب افسردگی نمی‌شود، خاطرنشان کرد: اگر چادرموجب افسردگی می‌شد این همه شور، نشاط و آرامش در بین بانوان محجبه وجود نداشت.

نقش فرشته را بازی کردم تصمیم گرفتم فرشته بمانم

زینب شهریاری که کلاسششم است هم در پاسخ به این سوال که از کی چادر به سر کرده است، توضیح داد: کلاسچهارم ابتدایی عضو بسیج هنرمندان شدم و در آنجا نمایشنامه‌ای درمورد شهیددستغیب(ره) اجرا کردیم که من نقش فرشته را داشتم و چادر به سر کرده بودم که ازآنجا از چادر خوشم آمد و از آن موقع تاکنون می‌پوشم و به خاطر اینکه نامحرم مرانبیند و گناه نکنم همیشه با چادر بیرون می‌آیم.

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 24 تیر 1393 06:06 ب.ظ