تبلیغات
به پایگاه خبری بخش آبپخش خوش آمدید - مدیر سازمان آب منطقه ای استان بوشهر:بحران كم آبی جدی است؛اصلاح شیوه آبیاری اجتناب ناپذیر است
جدیدترین خبرها در آبپخش خبر

مدیر سازمان آب منطقه ای استان بوشهر:بحران كم آبی جدی است؛اصلاح شیوه آبیاری اجتناب ناپذیر است

چهارشنبه 16 مهر 1393 08:51 ب.ظ

نویسنده : مدیریت آبپخش خبر
بحران كم آبی جدی است؛ضرورت اصلاح شیوه آبیاری نخیلات
مدیر سازمان آب منطقه ای استان بوشهر در جلسه با مسئولان و نمایندگان باغداران بخش آبپخش كه در محل شركت بهره برداری از منابع آبیاری و زهكشی استان برگزار شد اظهار داشت:بحران كم آبی در سطح كشور جدی است و زنگ خطر در این زمینه به صدا در آمده است.
3.JPG
شاپور رجایی بر اصلاح روش آبیاری فعلی نخیلات تاكید كرد و ابراز داشت:اصلاح شیوه آبیاری فعلی نخیلات یعنی آبیاری غرقابی نادرست است

2.JPGو موجب هدر رفت مقدار زیادی آب می شود و مسئولان وزارتخانه نیرو نیز بر اصلاح روش آبیاری غرقابی و تبدیل آن به روش آبیاری نوین تاكید كرده اند.
رجایی افزود:چند روش آبیاری مد نظر بوده كه در نهایت روش آبیاری تشتكی با نظر كارشناسان به عنوان روش نوین آبیاری انتخاب شده  و باید جایگزین روش آبیاری غرقابی شود.
این مسئول متوسط ثمر دهی هر نخل در استان را بین 60 تا 70كیلو عنوان كرد و افزود:هر چقدر بتوانیم به روش نوین آبیاری رو بیاوریم و كشاورزی را مكانیزه كنیم میزان ثمر دهی نخل نیز افزایش می یابد.
اجرای طرح پایلوت آبیاری تشتكی در منطقه آبپخش
مدیر آب و خاك سازمان جهاد كشاورزی استان بوشهر نیز در این جلسه از مضرات آبیاری غرقابی سخن گفت و اظهار داشت:در روش آبیاری غرقابی آب زیادی در نخلستان می ماند و باعث خفگی ریشه و ایجاد زه آب می شود و مواد مغذی خاك را نیز از بین می برد.
4.JPG
منصور نوذری متوسط ثمردهی نخیلات در منطقه آبپخش را 40كیلوگرم عنوان كرد و افزود:این میزان بسیار پایین است و از متوسط استانی هم كمتر است و باید تلاش شود با اصلاح شیوه آبیاری به افزایش تولید كمك كرد.
وی به كشت گوجه فرنگی در استان نیز اشاره كرد و اظهار داشت:در محصول گوجه فرنگی به ازای هر متر مكعب آب حدود 14كیلو تولید می شود و به طور متوسط هر هكتار زیر كشت این محصول حدود 40 تن ثمر می دهد كه نشان از روش صحیح آبیاری و حضور مداوم كشاورز در مزرعه است.
نوذری از اجرای  طرح آبیاری تشتكی در 1000هكتار از اراضی آبپخش خبر داد و افزود:منطقه آبپخش را به عنوان پایلوت برای اجرای طرح آبیاری تشتكی انتخاب كردیم و بدین منظور 1000هكتار از اراضی زیر كشت نخیلات این منطقه شامل این طرح خواهد شد.
اصلاح روش آبیاری با عزم ملی و مدیریت جهادی
بخشدار آبپخش نیز در این جلسه بر اصلاح شیوه آبیاری غرقابی تاكید كرد و اظهار داشت:شیوه آبیاری فعلی نامطلوب است و با توجه به خشكسالی های اخیر باید روشی جدید جایگزین آن شود.
5.JPG
غلامرضا وفایی افزود:اصلاح روش آبیاری باید با عزم ملی  و مدیریت جهادی انجام شود و باید كشاورزان عزیز با كارشناسان سازمان آب و جهاد كشاورزی همكاری و همراهی داشته باشند.
3.JPG
وفایی از تجربه تلخ بخش همجوار در زمینه كم آبی سخن گفت و ابراز داشت:متاسفانه در بخش سعد آباد به علت كمبود آب بسیاری از نخیلات از بین رفتند و كشاورزان متضرر شدند و باید با اصلاح الگوی مصرف و اصلاح شیوه آبیاری با كم آبی مقابله كرد.  
منبع:پسین آب پخش
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 16 مهر 1393 08:54 ب.ظ