تبلیغات
به پایگاه خبری بخش آبپخش خوش آمدید - این گیاه بوگیر کفش است
جدیدترین خبرها در آبپخش خبر

این گیاه بوگیر کفش است

شنبه 1 آذر 1393 09:03 ق.ظ

نویسنده : مدیریت آبپخش خبر
شکوهی نیا با توصیه کاشت درخت برگ بو در معابر و حیاط منازل، اظهار کرد: این گیاه علاوه بر اثرات ضد میکروبی خود در فضا می تواند حشرات و سوسک ها را نیز از محیط دور کرده و با عطر خوشایند خود محیط را دلپذیر کند.

یک متخصص فارماکوگنوزی گفت: برگ بو اثر ضد میکروبی داشته و در گذشته از آن به عنوان ضد بو و ضد میکروب در کفش استفاده می کردند.

به گزارش جنوب نیوز، دکتر یلدا شکوهی نیا   با بیان اینکه برگ بو گیاهی از خانواده برگ بو است، مهمترین اثر درمانی آن را اثر ضد باکتری این گیاه عنوان کرد و افزود: ترکیبات موجود در اسانس برگ و میوه گیاه همچون سینئول ترکیبات ضد میکروب ‌هستند.

وی تصریح کرد: اثر ضد میکروبی گیاه بر روی پوست به منظور درمان عفونت‌های باکتریایی و قارچی و پوستی بوده و در بخورها نیز از این گیاه به منظور درمان عفونت‌های تنفسی و افزایش خروج ترشحات غلیظ دستگاه تنفسی فوقانی استفاده می‌شود.

شکوهی نیا با بیان اینکه عصاره و اسانس این گیاه روی پوست اثر ضد التهاب مفاصل دارد، اظهار کرد: استفاده از این گیاه در کوفتگی و خون مردگی می‌تواند درمانگر باشد و باعث کاهش درد و التهاب شود.

این متخصص فارماکوگنوزی اظهار کرد: همچنین مصرف موضعی این گیاه در بواسیر می‌تواند باعث کاهش درد و تورم شود.

وی با بیان اینکه برگ بو‌(مانند بسیاری از اسانس‌های گیاهی) در برخی افراد باعث التهاب پوستی می‌شود، توصیه کرد: افراد ابتدا این گیاه را در مقادیر کم تست کرده و سپس در مقادیر بیشتر استفاده کنند.

شکوهی نیا همچنین با توصیه کاشت درخت برگ بو در معابر و حیاط منازل، اظهار کرد: این گیاه علاوه بر اثرات ضد میکروبی خود در فضا می تواند حشرات و سوسک ها را نیز از محیط دور کرده و با عطر خوشایند خود محیط را دلپذیر کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطر نشان کرد: در قدیم از گیاه برگ بو به عنوان ضد بو و میکروب در کفش استفاده می‌کردند.

وی با بیان اینکه مصرف خوراکی گیاه برگ بو امروزه کمتر دیده می شود، اظهار کرد: در حال حاضر این گیاه صرفا به عنوان خوش طعم کننده و چاشنی کنسروها و گوشت به کار می‌رود و مصرف خوراکی آن باید تحت نظر پزشک و داروساز باشد./ ز

منبع ایسنا

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 29 آبان 1393 09:06 ق.ظ